ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
PICEK

Proč se vyplatí zajít k právníkovi?

Investice do právníka se vyplatí aneb rada právníka nad zlato!

V povědomí lidí je hluboce zakotveno, že právník je drahá záležitost a že se k němu chodí, jen když je člověk v pořádném průšvihu. Je pravda, že advokátovi může být (a často i je) jedno, v jaké situaci se na něj klient obrací, jeho prací je jej hájit a zastupovat, ať je v sebevětší šlamastice. Jenže pak často nejde (a ani nemůže jít) o řešení či napravování problémů, ale jen o snahu zmírnit nebo oddálit následky problému neřešitelného.

Pro mne je ale posláním právníka, advokáta a smyslem advokacie zejména klienta chránit dopředu preventivně tak, aby se do šlamastiky ani nedostal.

Právník je jako lékař.

Lidé často zanedbávají prevenci a k lékaři zajdou teprve v momentě, kdy je jim opravdu zle. Lékař najde příčinu jejich obtíží, ale dost možná už je jich nikdy nezbaví, protože přišli jednoduše příliš pozdě na to, aby se samotná nemoc dala vyléčit. Lékař se bude snažit mírnit důsledky onemocnění, ale víc pro ně nebude moct udělat. Každý z nás si toto riziko uvědomuje, pokud jde o naše zdraví. Je zvláštní, že to stejné neplatí i pro naše vztahy, peníze či investice. A přitom princip je úplně stejný. Jen si na místo lékaře dosaďte právníka.

Prevence v právních vztazích je stejně důležitá, jako prevence zdraví. Nebudu-li o své právní jednání dbát hned na začátku, těžko mi pak právník z neplatné smlouvy vyčaruje platnou.

Vezměme si tyto příklady z praxe:

Paní Nováková si kupuje ojetý automobil. Na první pohled se vše jeví v pořádku. Prodejce je sympatický pán ve středních letech, působící velmi seriózně. Automobil Vám vychválí do nebe, nabídne Vám spoustu zajímavých bonusů a výhod, cena se zdá být velmi výhodná. Není důvod nepodepsat. Paní Nováková se, protože je opatrná, ještě poradí se svým kamarádem, který automobilům „rozumí“. Ten jí řekne, že podle obrázků a popisu to vypadá dobře a že by si automobil měla koupit. Napadlo by Vás jít před podpisem smlouvy o koupi ojetého automobilu za právníkem? Paní Novákovou také ne. Smlouvu podepsala, automobil převzala a byla spokojená. Za 3 měsíce se jí uprostřed dálnice auto doslova „rozpadlo“. Paní Nováková se znovu obrátila na prodejce ojetiny. Dříve milý a vstřícný obchodník se s ní o čemkoliv odmítal bavit. Zašla tedy za právníkem. Ten už ji ovšem po přečtení kupní smlouvy nebyl schopen pomoci. Paní se totiž jednou kouzelnou a nenápadnou větou ve smlouvě (většinou, že kupuje automobil, jak stojí a leží či jiné podobné) zbavila možnosti uplatnit vady automobilu – tedy automobil reklamovat. Kdyby před podpisem smlouvy zašla za právníkem na konzultaci, zaplatila by maximálně pár stovek. Advokát by ji takovou smlouvu podepsat nenechal. Takhle přišla o 120.000,- Kč.

V popisovaném případě šlo „ jen“ o desetitisíce. Ale vezměme si například koupi domu, bytu či jiné nemovitosti. Nebo smlouvy o dílo, ve kterých si objednáváte a převádíte stavby za miliony. I v těchto případech lidé často šetří a podepisují smlouvy, které jim předkládají jejich dodavatelé, zhotovitelé či realitní kanceláře. Jenže je nutné si uvědomit, že smlouva může být sepsána také velmi jednostranně a nevyváženě. Váš zhotovitel si jistě do smlouvy nedá vysoké smluvní pokuty pro případ porušení svých povinností. Naopak bude mít zájem na co nejvágnější, neurčitých termínech a vymezení povinností, které pro Vás budou jen těžko vymahatelné. Realitní kancelář je zase motivována svou provizí. A taky Vám jistě neprozradí, že úschova kupní ceny u realitní kanceláře není, na rozdíl od advokátské úschovy, jakkoliv chráněná.

Děti manželů Černých již vylétly z hnízda a tak se rozhodli splnit si svůj dávný sen – bydlet v domečku na vesnici. Když si pan Černý v novinách přečetl inzerát o stavbě domu na klíč na kraji vesnice, ve které jako malý vyrůstal a navíc za docela dobrou cenu, nebylo co řešit. Sešel se developerem, sepsali spolu smlouvu o kupní smlouvě budoucí, vybavil si půjčku v bance a za pár měsíců se začalo stavět. Developer se jim ústně zavázal, že do 1 roku bude vše postavené i zkolaudované. Uplynul rok a místo domku stála na pozemku pouze hrubá stavba. Zhotovitel se vymlouval na počasí, na stavební úřad, na dodavatele a snad i na úmrtí v rodině. Peníze si sice ochotně přebíral, ve stavbě však pokračoval velmi laxně. Syn pana Černého se proto rodiče rozhodl vzít k advokátovi. Ten s hrůzou zjistil, že termín dokončení stavby je ve smlouvě formulován zcela neurčitě a navíc chybí jakákoliv ujednání o smluvní pokutě či jiných sankčních prostředích. Manželé Černí se rozhodli odstoupit od smlouvy a žádat vrácení poskytnutých peněžních prostředků. Jelikož je developer dávno utratil, museli se obrátit na soud. Soudní řízení trvalo rok a půl, mezitím měli manželé Černí velké problémy ohledně bankovního úvěru a hlavně spoustu stresu a nervů. A to vše kvůli pár chybějícím slovům ve smlouvě.

Aby byla smlouva vyvážená a zajišťovala Vám opravdu potřebnou ochranu v daném právním jednání, měla by být vždy sestavována třetím subjektem, který má jednak právní vzdělání a jednak není zaujatý ve prospěch žádného z účastníků. Dobrá smlouva je základem pro dosažení účelu právního jednání.

Pokud už Vám někdo předkládá hotovou smlouvu, je vhodné ji přijít minimálně konzultovat. Právník Vám řekne, která ustanovení jsou pro Vás nevýhodná a která je třeba k Vaší ochraně doplnit. Konzultace Vás vyjde na pár stovek, sepsání smlouvy v řádu tisíců, ale ušetřit si tak můžete statisíce a spoustu nervů.


 

E-mail: info@akpicek.cz

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS