ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ
PICEK

Jak se rozvést a nepřijít o rozum?

Jak se rozvést a nepřijít o rozum – z pohledu právníka

Podle jedné španělské studie je dnes třikrát rychlejší se rozvést, než vypovědět smlouvu s telefonním operátorem. Rozvod už není nic neobvyklého či společensky nepřijatelného. Přestože se stal v podstatě běžnou součástí života lidí, je považován nadále za jednu z nejtěžších a nejbolestnějších zkušeností. Rozvod je oblastí, v níž se právo prolíná s psychologií – a tedy i pragmatismus a boj s křehkým světem emocí a vztahů. Snažila jsem se v tomto článku shrnout základní rady, které by si měl každý rozvádějící přečíst, než k rozvodu přistoupí.

Rozvod z pohledu právníka

Úkolem advokáta je provést klienta rozvodovým řízením tak, aby neutrpěl újmu na svých právech a zejména, aby celé řízení proběhlo po právní stránce bez komplikací. Advokát není ani psychologem, ani soudcem. Bohužel se ale v poslední době, zřejmě i pod vlivem nejrůznějších amerických filmů, stal nástrojem pomsty druhému z partnerů. Ve své praxi se s tímto fenoménem setkáváme velice často. Málokdy je důvodem rozvodu uvážené rozhodnutí obou partnerů o tom, že spolu již nechtějí sdílet budoucnost a chtějí se v klidu rozejít. Většinou je tím důvodem úplně jiný impulz – nevěra, zrada, zraněné city. Rozvodové řízení se pak stává vhodným nástrojem k pomstě druhému.

Právník zde není od toho, aby Vás jakkoliv soudil či hodnotil. Jak se říká – náš zákazník, náš pán. Advokát je vždy povinen řídit se pokyny svého klienta, pokud nejsou v rozporu se zákonem. Pokud tedy budete chtít vést boj jako ve Válce Roseových, bude se za Vás rvát hlava nehlava. Bude „odkloňovat“, osočovat a šikovně vytahovat špínu na protistranu, přesně jak si to přejete. Dobrý právník Vás však předtím upozorní také na to, že některá vítězství jsou spíše Pyrrhova a že rozvodem vlastně nic nekončí.

V tomto článku bych ráda upozornila na pár typických problémů, které v rozvodovém řízení nastávají a taky Vám dát určitý návod, jak rozvod přežít ve zdraví.

 

 

1)    Rozvodem vztahy nekončí!

Je vždy důležité si uvědomit, že rozvodem svou minulost, ani bývalého partnera a jeho okolí ze světa nevymažete. Obzvlášť máte-li společné děti! Rozvod se velice snadno může stát vyhranou bitvou v prohrané válce. Máte-li záležitosti (děti, podnikání, majetek), které Vás budou spojovat i v budoucnu, nezapomínejte na ně a jednání veďte tak, abyste si nezablokovali možnost dalšího dialogu.

Příklad z praxe: Pan Černý si při vypořádání společného jmění manželů vzal vyhlášeného právníka a díky němu vysoudil společný dům i automobil. Stačilo na ní jen vytáhnout fiktivní darovací smlouvy od rodičů. Před 10 lety ovšem společně s paní Černou zakládali rodinnou společnost. Paní Černá v ní má nadále svůj podíl. Nyní blokuje veškeré právní jednání společnosti a pan Černý přichází o jednu velkou zakázku za druhou. Navíc se s ním přestaly bavit i jeho dospělé děti potom, co jim matka popsala, co na ni u soudu vymyslel.

 

2)    Rozvod je záležitostí manželů

Pamatujete si na film Kulový Blesk, kdy paní Jechová málem zhatila celosvětově unikátní směnu bytů, protože: „Máňa říkala, že to není směroplatný“?

Je zvláštní, jak často dáváme na rady druhých, když jde o náš život a jak rádi radíme jiným a víme přesně, co dělat, když nejde o nás samotné. V případě rozvodů se velmi často setkáváme s tím, že našim klientům „radí“ jejich kamarádky či příbuzní. Je jasné, že člověk v takto emočně náročné chvíli potřebuje oporu a my vítáme, když klient někoho takového v průběhu má. Dobrým přítelem ale určitě není ten, kdo ve Vás jitří rány a jeho rady Vám ubližují.

Vy jste ten, kdo se rozvádí. Vy jste ten, kdo se zná nejlépe, a tedy také nejlépe ví, co je pro něj nejlepší řešení. Máte-li pocit, že všechno hlavně chcete mít rychle za sebou bez zbytečných šrámů na duši, neposlouchejte Máňu, která Vám bude našeptávat, jak ho/ji máte oškubat a hádat se do posledního halíře, protože mu to přece všechno nenecháte za to, co Vám udělal/a. Přijít o auto totiž rozhodně nemusí být horší, než přijít o sebeúctu.

Vůbec nejlepší jsou životní příběhy jiných lidí, které ve Vás vyvolávají pocit viny, že něco děláte špatně: Ty ji necháváš byt? Když jsem se já rozváděl, tak odešla s holým zadkem, stejně jako přišla! Rozveďte se tak, aby Vám bylo co nejlépe na duši, ne tak, jak se rozvedl někdo jiný!

 

3)    Majetek versus vnitřní pocit

Zažitou představou o rozvodu je to, že rozvod je nemilosrdný boj o majetek, ve kterém musíte urvat každou korunu a to za každou cenu. Když se necháte „okrást“ druhým, jste blbec. Ale přece ne každý má na prvním místě majetek a peníze. Pokud jsou pro Vás důležitější duchovnější hodnoty jako klid či harmonie, měli byste jim dát přednost. Vyhádaný majetek Vám stejně na moc dlouho radost nepřinese.

 

4)    Rozvod a děti

Samotnému rozvodovému řízení předchází opatrovnické řízení, ve kterém soud rozhodne o svěření dítěte do péče, případně stanoví výživné a styk s dítětem druhého rodiče. Přestože jsou děti to nejcennější, co rodiče mají a často je společná láska k dítěti to jediné, co rozvádějící rodiče spojuje, dokážou velmi vynalézavě děti v rozvodovém řízení zneužívat. Je to jednoduchá matematika – tobě už na mě nezáleží, podvedl jsi mě, chceš ode mě odejít? Tak já se ti pomstím na tom, co máš nejraději – na našem dítěti. Ty jsi ublížil mně, já ublížím tobě! A abych ti mohl/a ublížit, ublížím i našemu dítěti, protože pomsta je pro mě mnohem důležitější, než spokojená budoucnost našeho dítěte.

Zdá se Vám to být naprosto zcestné? Ale takhle to bohužel většinou funguje. Rodiče berou děti jako rukojmí, nástroj a prostředek jak se pomstít. Co na tom, že každé dítě potřebuje oba rodiče, byť už spolu nežijí! Ve výsledku tím nejvíce ubližují samotnému dítěti.

Příklad z praxe: Paní Nováková by pro svou rodinu i dýchala. Poté, co si pan Novák našel milenku a rozhodl se kvůli ní rozvést, zhroutil se jí svět. Celý svůj dosavadní život obětovala mu a jejich synovi Davidovi. Pan Novák svého syna miluje, ona to dobře ví. Potom co ji ale udělal a odešel z jejich bytu, nemá podle ní nárok syna vídat, ať si žije s tou svoji milenkou! Přestože má podle soudu otec s Davidem trávit úterní a čtvrteční odpoledne a má jej mít na každý druhý víkend u sebe, paní Nováková Davida odmítá k otci pouštět a před dítětem jej pomlouvá, že o něj nejeví žádný zájem. Po čase to pan Novák vzdá, s novou ženou má nové dítě. Paní Nováková je nadále zahořklá, David vyrůstá bez otce a začnou se u něj projevovat výchovné problémy ve škole, které se se zvyšujícím se věkem prohlubují. Chybí mu mužská autorita a zoufale se snaží upoutat pozornost, kterou neměl kvůli údajnému nezájmu otce.

 

Chcete-li, aby už tak nepříjemné období proběhlo co nejvíce v klidu, měli byste si hlavně utřídit myšlenky.

Na co je tedy důležité si před rozvodem odpovědět:

Proč se chci rozvést?

Vaše vnitřní motivace Vám může mnoho napovědět. Pokud se chcete rozvést jen ze vzteku, pomsty nebo trucu, rozvodem si jen ublížíte. Partnerské neshody tím možná vyřešíte, ale určitě ne tak, jak jste si představovali. Impulzivní rozhodnutí není v tomto případě vždy dobré rozhodnutí.

Čeho chci rozvodem dosáhnout?

Rozvod vede k právnímu ukončení manželského svazku a vypořádání vzájemných majetkových vztahů po rozvodu. Nic jiného od něj nečekejte. Není lékem na zlomené srdce, nástrojem pro pomstu či ublížení druhému nebo dokonce cestou jak získat partnera zpět. Pokud k rozvodu přistupujete s postranním úmyslem, budete akorát zklamaní a rozezlení jeho výsledkem.

Rozvádím se já nebo Máňa?

Svůj život žijete jen vy sami, a proto jen vy samotní máte právo o sobě rozhodovat. Neposlouchejte rady ani návody svých kamarádek/kamarádů, nových přítelkyň/přítelů, maminek nebo tatínků. Rozhodujte se čistě sami za sebe. Jen Vy víte, jací jste, jaké rozhodnutí je pro Vás nejlepší a přinese Vám klid!

Co po rozvodu?

Máte společné podnikání? Malé děti? Spoustu nemovitostí ve spoluvlastnictví? Kvůli všem těmto záležitostem spolu budete muset být schopní vycházet a rozumně se domluvit. Je zbytečné, abyste z rozvodu udělali Armagedon, když víte, že spolu budete muset nadále komunikovat.

 

Mgr. Kateřina Picková


 

E-mail: info@akpicek.cz

mapa webu Webdesign STUDIO VIRTUALIS